msks_logo

msks bleskovky

erb2 

facebook msks

msks Gerbocova Snina

ROCKFEST

mediaaa

Vyhľadávanie

Počítadlo návštev

TOPlist

PrihlásenieDni mesta Snina 2017

Program sninských Dní mesta 2017 bol pestrý
V dňoch 15. až 17. septembra sa v Snine uskutočnili oslavy Dní mesta. Trojdňové podujatie plné zábavy a športu sa začalo v piatok 15. septembra a bolo venované 700. výročiu prvej písomnej zmienky o meste.
Dni mesta Snina 2017 sa už tradične začali jarmokom, ktorý sa konal už po dvadsiaty siedmykrát. Jeho súčasťou boli stánky s občerstvením a rozličné atrakcie a sprievodné aktivity pre deti i dospelých. Koncepcia prvého dňa bola zameraná na folklórne tradície, ale aj na súčasnú modernú tvorbu.
Kultúrny program prebiehal na pódiu a najskôr sa v ňom predstavili mladí tanečníci z miestnych centier voľného času, záujmových združení a zo súkromnej základnej umeleckej školy. Divákov tiež zaujalo vystúpenie mužskej speváckej skupiny Rusínsky holosy, ale veľký úspech mala aj tanečná umelecká skupina Čarovné ostrohy, ktorá sa predstavila s choreografiou s názvom Rockom krokom.
Hlavnou hviezdou piatkových osláv bola známa slovenská hudobná skupina No Name so svojím lídrom spevákom Igorom Timkom. Členov tohto súrodeneckého zoskupenia si na námestie prišli vypočuť tisícky divákov. Pomyselnú bodku za programom prvého dňa urobila sninská kapela Nová dimenzia.
Akademický maliar Andrej Smolák v rámci podujatia na pódiu predstavil výtvarných umelcov z trinástich krajín sveta, ktorí sa zúčastnia na 24. ročníku Medzinárodného výtvarného festivalu.
Sobotňajší program sa niesol v duchu 90. výročia vzniku sninského futbalového klubu. Podujatie sa konalo na mestskom futbalovom štadióne, kde účastníkov vítala malá dychová hudba Sninčanka. Úvod patril vystúpeniu mažoretiek Flowers z Prešova a moderovala ho Irena Kurťáková, ktorá zároveň privítala vzácnych hostí. Podujatie svojou prítomnosťou poctili predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík, 1. viceprezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Richard Havrila, predseda Únie ligových klubov Ján Kozák, primátor Sniny Štefan Milovčík, súčasní i bývalí hráči a funkcionári, poslanci Mestského zastupiteľstva v Snine a ďalší pozvaní.
Súčasťou osláv bolo oceňovanie hráčov a funkcionárov, ktorí dlhodobo pôsobili a aj v súčasnosti pôsobia v klube. Atrakciou pre divákov bol priateľský futbalový zápas medzi internacionálmi Sniny a internacionálmi Slovenska. Prím na živom trávniku mal kanonier Pavol Diňa, ktorý potvrdil povesť vynikajúceho strelca, hoci svoje prvoligové časy má už dávno za sebou.
Program pokračoval športovou futbalovou exhibíciou, s ktorou sa predstavila skupina HANDS UP CREW. Chlapci s loptou priam čarovali a predviedli pútavú freestylovú show, do ktorej zapojili aj divákov.
Všetkých prítomných však potešil najmä „zlatý klinec“ osláv, a to ihrisko s umelým trávnatým povrchom s rozmermi 105 x 68 metrov hracej plochy, na ktoré okrem rozpočtu mesta finančne prispeli aj SFZ a PSK. Za všetkých hráčov a funkcionárov MFK Snina sa prihovoril jeho prezident Vladimír Drobňák. Vo svojom príhovore poďakoval najmä primátorovi Štefanovi Milovčíkovi a všetkým poslancom MsZ v Snine, ktorí podporili myšlienku vytvorenia ihriska s „umelou trávou“ a zároveň vyslovil poďakovanie predsedovi PSK a tiež zástupcom SFZ.
Záverečný deň osláv sninských Dní mesta patril obľúbeným podujatiam Človek, pes a kôň, Sninské tatarčané pirohy a Dožinkové slávnosti. Lákadlom pre návštevníkov bol aj 3. ročník Stretnutia historických vozidiel pod Vihorlatom.
Nedeľný program sa začal súbežne slávnostnou dožinkovou svätou omšou v kostole Povýšenia sv. Kríža a na „starom“ futbalovom ihrisku otvorením 13. ročníka podujatia Človek, pes a kôň. Dožinkový sprievod na čele s členmi folklórneho súboru Šiňava sa vybral na ihrisko v historickom parku, kde sa uskutočnilo oficiálne otvorenie Dožinkových slávností.
V rámci podujatia Človek, pes a kôň videli diváci vystúpenie psovodov, ukážky agility, prácu služobnej kynológie hraničnej a cudzineckej polície, vystúpenie jazdnej polície,
voltížne ukážky, airsoft, súťaže furmanov, ukážky práce remeselníkov a ešte mnoho iného.
Spoločnosť AGRIFOP, a.s. Stakčín predstavila poľnohospodársku techniku a hospodárske zvieratá, ktoré lákali najmä tých najmenších.
Ďalším tradičným sprievodným podujatím posledného dňa osláv bol 6. ročník súťaže s názvom Sninské tatarčané pirohy. Aj tento rok mali porotcovia ťažkú úlohu pri hodnotení, keďže všetky družstvá sa snažili a pirohy boli naozaj chutné. Napokon však zvíťazilo družstvo Jednoty dôchodcov Slovenska ZO Belá nad Cirochou.
Súčasťou programu bolo vystúpenie dvoch veselých škriatkov Lola a Piškóta, ktorí svojimi pesničkami a „šašovinami“ zabávali menšie aj väčšie deti.
Pre účastníkov podujatia bola pripravená tombola s hodnotnými cenami a záver nedeľného popoludnia patril Jánovi Pisančinovi alias Anderovi z Košíc, ktorý vo svojom klobúkovom „outfite rozosmial divákov typickým „vichodňarskim“ humorom a „príhodami zo života“ o Piťovi a Erži.