msks_logo

msks bleskovky

erb2 

facebook msks

msks Gerbocova Snina

ROCKFEST

mediaaa

Vyhľadávanie

Počítadlo návštev

TOPlist

Prihlásenie



Podujatie v rámci osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky o Snine

Historické boje o Sninu

 

Vďakabohu už 72 rokov žije naša vlasť v mieri. Všetky dovtedajšie vojny, ktoré sa odohrávali na našom území, však zanechali čiernu škvrnu v našich dejinách. Smutné obdobia v dávnej i novodobej histórii Zemplína sme si pripomenuli v sobotu 14. októbra na podujatí s názvom Historické boje o Sninu. Podujatie sa uskutočnilo v parku pri nemocnici v Snine a zúčastnili sa na ňom stovky obyvateľov i návštevníkov mesta. Otvoril ho primátor mesta Štefan Milovčík, ktorý vo svojom úvodnom príhovore vyslovil nádej a želanie, aby sa hrôzy vojny nikdy viac neopakovali.

Na úvod sa diváci preniesli do stredoveku do čias zbojníckych družín. Členovia miestnej skupiny historického šermu Vikomt predviedli fragmenty bojov zbojníka Andreja Savku s vojskom. Pokračovalo sa ukážkami z 1. svetovej vojny, tzv. Malej vojny a  podujatie ukončili verné ukážky oslobodzovacích bojov 2. svetovej vojny. Desiatky členov rozličných klubov vojenskej histórie zo Slovenska, Česka i Poľska sa návštevníkom predstavili s autentickým vojenským výstrojom a výzbrojou. Nechýbala ani ruská cárska jazdecká kavaléria, ktorú predstavovali poľskí nadšenci, či poľná nemocnica sovietskej Červenej armády s výbavou. Súčasťou ukážok však boli nielen vojaci v dobových uniformách, ale aj vojenská technika, ktorá sa počas týchto vojen používala. Mladších, ale i tých skôr narodených zaujala najmä replika nemeckého tanku  LT 38.

Okrem už spomínaných bojov mohli diváci vidieť i prácu dobrovoľných záchranárov či hasičov. Prestávky medzi jednotlivými ukážkami vyplnil kultúrny program a návštevníci mohli potešiť i svoje chuťové poháriky pri stánkoch s občerstvením. Vydarené podujatie umocnilo aj príjemné jesenné počasie, a tak všetci, ktorí prišli v sobotu do historického parku v Snine, zažili popoludnie plné zážitkov.

Poďakovanie patrí predovšetkým hlavným organizátorom, a to Mestskému kultúrnemu a osvetovému stredisku v Snine a Klubu vojenskej histórie Karpaty Snina.

 

                                                                                  Mgr. Eva Mihaliková, MsÚ v Snine