msks_logo

msks bleskovky

erb2 

facebook msks

msks Gerbocova Snina

ROCKFEST

mediaaa

Vyhľadávanie

Počítadlo návštev

TOPlist

PrihlásenieGLS 2018

Gerbócova literárna Snina 2018

V piatok 16. novembra sa v priestoroch sninského kaštieľa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 17. ročníka autorskej literárnej súťaže Gerbócova literárna Snina.

Súťaž je pomenovaná po sninskom rodákovi spisovateľovi, redaktorovi a prekladateľovi Jozefovi Gerbócovi, ktorý bol literárne činný až do svojej predčasnej smrti ( 7. 3. 2000).

Do tohto ročníka sa zapojilo 100 autorov s 254 literárnymi prácami. Okrem Slovákov zaslali do súťaže príspevky aj traja súťažiaci z Rumunska a Srbska. Porotcovia vybrali zo štyroch vekových kategórií, 25 víťazov, ďalším vybraným súťažiacim udelili 18 čestných uznaní a udelená bola aj Cena primátora mesta Snina.

Úvod piatkového slávnostného podujatia patril úryvku z prózy Jozefa Gerbóca s názvom Mal som rád mapy v podaní Ivety Buraľovej. Podujatie otvoril riaditeľ Mestského kultúrneho a osvetového strediska Daniel Andráško, ktorý privítal súťažiacich, divákov i vzácnych hostí. Pozvanie prijali Jarmila Gerbócová, manželka zosnulého autora so synom Martinom, primátor mesta Štefan Milovčík, poslankyňa MsZ Daniela Galandová, riaditeľ Domu Matice slovenskej Jozef Makariv a redaktor, publicista a esejista Dušan Mikolaj, ktorý hodnotil autorské literárne práce v kategóriách C a D. Práce v kategóriách A a B posudzovala vysokoškolská pedagogička Anna Timková-Lazurová, ktorá sa na vyhodnotení osobne nemohla zúčastniť.

Ceny do súťaže venovali mesto Snina, primátor mesta a Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine. Podujatie moderovala Irena Kurťáková a spestrením programu boli príjemné melódie v podaní žiakov ZUŠ v Snine a krátke ukážky z víťazných literárnych prác, ktoré predniesla Iveta Buraľová. Milým oživením slávnostného vyhodnotenia bol umelecký prednes vlastnej tvorby v podaní Evy Goľovej. Organizátorov potešila aj osobná účasť víťazov zo vzdialených slovenských miest, ako sú Topoľčany či Slovenský Grob.

Sedemnásty ročník Gerbócovej literárnej Sniny bol znovu dôkazom, že aj v tomto hektickom svete sa mnohí vedia zastaviť, vnímať svet okolo, zahĺbiť sa do seba a svoje myšlienky dať na papier. Poďakovanie patrí zamestnancom Mestského kultúrneho a osvetového strediska v Snine, učiteľom a žiakom ZUŠ na Študentskej ulici a všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu tohto kultúrneho podujatia. Všetkým víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.

 

Na záver prinášame poďakovanie mamy jednej zo súťažiacich Marianny Ibrahimi

Dobrý deň!

   Chceme Vám poďakovať za krásny deň strávený v Snine. Tiež Vám chceme vyjadriť podporu k ďalším ročníkom tejto súťaže.

   Z nášho pohľadu je táto súťaž jedinečná, keďže podrobné odborné rozbory či už umiestnených alebo neumiestnených účastníkov sú iba u Vás. Vďaka tomu sa posúvajú všetci. Je to dôležité zvlášť pre tých mladších autorov, ktorí sa len vyvíjajú a potrebujú spätnú väzbu. Potrebujú sa porovnať a vidieť, kde robia chyby aj iní. Tiež si myslíme, že porota v tejto súťaži je veľmi odborná - čo je vidieť aj na tých rozboroch, a to je základ pre dobrú súťaž.

   Takže ešte raz ďakujeme a držíme palce do ďalších ročníkov.

   Krásny deň prajem :)

                                        Marianna Ibrahimi