msks_logo

msks bleskovky

erb2 

facebook msks

msks Gerbocova Snina

ROCKFEST

mediaaa

Vyhľadávanie

Počítadlo návštev

TOPlist

PrihlásenieKnižnica - podujatia
V roku 2019

SILVIA PÚCHOVSKÁ, 25.10.2019

Témou piatkového veľmi zaujímavého stretnutia s našou rodáčkou SILVIOU PÚCHOVSKOU bolo digitálne nomádstvo - životný štýl - práca na diaľku (online).

SILVIA sa narodila v Snine, vyrastala v Žiline a Bratislave, po VŠ najprv pracovala na ostrove Tenerife, potom v Kodani, precestovala celú Južnú Ameriku a v súčasnosti pracuje na voľnej nohe, živí sa online marketingom, marketingovým mentoringom a organizuje workshopy.

Je blogerkou, podnikateľkou, nomádkou, surferkou i autorkou knihy SVET JE MOJA KANCELÁRIA, v ktorej sa dočítate, ako sa stávala digitálnou nomádkou, ako cestovala po svete, hľadala klientov, prišla o nich, opäť hľadala, stretávala iných nomádov, surfovala, čo sa naučila a zažila.

Venovala ju všetkým, ktorí s nomádstvom začínajú, ale aj tým, ktorí ako nomádi žijú. Dokonca aj rodičom nomádov, aby ich lepšie pochopili.

A o tom bola i beseda so SILVIOU. Kto ju nestihol (veľká škoda), verím, že sa s ňou budúci rok v Snine stretneme na rovnako zaujímavej aktivite.24.10.2019

Dnes sme so žiakmi 4.A zo ZŠ Budovateľská v Snine stihli veľmi veľa.

Pozorne počúvali, čítali sme si navzájom slovenskú rozprávku od Pavla Dobšinského, prezreli zákutia knižnice i celého kaštieľa a na záver sa poďakovali zaspievaním rómskej pesničky

 
V roku 2018

VICHODŇARSKE ROZPRAVOČKI

 

..... Das tri abo može i štiri dzeci prišľi za mnu i pitaju še me, či jim ňenapišem dajake rozpravočki. Ta ja jim povedzel, že hej a napisal mi......
V stredu 19. decembra 2018 v doobedňajších hodinách sme v priestoroch sninského kaštieľa privítali autora jedinečnej knižky napísanej východoslovenským dialektom „Vichodňarske rozpravočki“. Prezentácie sa zúčastnili žiaci druhého stupňa ZŠ Budovateľská a Komenského Snina ako aj dospelá verejnosť, pretože 11 veselých ilustrovaných rozprávok od režiséra, dramatika a autora divadla KĽUD Kladzany Jozefa Jenča je určených nielen deťom.
Jožko Jenčo úžasným humorom sprostredkoval prítomným stretnutie so známymi postavičkami ako Červená Chustočka, prečítal „rozpravočki“ O princeznoj Plačkoj, či O princeznoj, co guľala zos očami.
V závere, ktorý nám prečítal hneď na úvod, pretože si samotný úvod zámerne nepripravil, povedal niekoľko múdrostí, ktoré odzrkadľujú pravú dušu len pravého VICHODŇARA. A niekedy i toho ľavého. A aby bolo jasné v akom duchu sú Vichodňarske rozpravočki písané, ponúka Jožko Jenčo v závere svojej publikácie i vyriešenie dlhotrvajúcej záhady pravého vichodňarskeho receptu Francuzke bandurki : bandurki zos cibuľku, kolbasku, vajičkom, zmišane a upečene u trube – o totim jedzeňu žadni Francuz ňikdaj ňič ňečul aňi ho ňejid, aľe mi jich i tak volame francuzke, bo še nam vidzi, že taka fajnota ňemože pochadzac zos Vichodu.

SM1  SM2  SM3  SM4  SM5  SM6
O Dorotkinom mliečku

Autorské čítanie Diany Vasilenkovej

O Dorotkinom mliečku

s detičkami z Cirkevnej MŠ sv. Márie Goretti zo Sniny. 23.2.2018.

DSC 0002  DSC 0007


Mesiac knihy v sninskej knižnici

Kniha bez čitateľa stráca svoje poslanie. Sme potešení, ak priaznivci literatúry požičiavaním, a predovšetkým čítaním, podporujú význam každej  knihy v našej knižnici.

Mesiac knihy sme odštartovali už koncom februára, keď sme v priestoroch mestskej knižnice privítali na autorskom čítaní Dianu Vasilenkovú, rodáčku zo Sniny, autorku detskej knihy O Dorotkinom mliečku, ktorá sa s detičkami z Cirkevnej materskej školy sv. Márie Goretti zo Sniny porozprávala aj o tajoch mamičkinho mliečka.

Každoročne sa zapájame do celoslovenskej akcie Týždeň slovenských knižníc. Už 19. ročník sa konal v dňoch 5. – 11. marca pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých“. Toto podujatie tradične nemení svoj základný cieľ, ktorým je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí.

Najtvárnejšou cieľovou skupinou sú naši najmenší, naša mládež, pre ktorých sme pripravili zážitkové čítania, informačné výchovy, exkurzie. Pripomenieme si skrz literárnych diel výročie úmrtia i narodenia slovenskej poetky, prozaičky, novinárky, ale predovšetkým známej ako autorky kníh pre deti a mládež Kristy Bendovej. V rámci pravidelnej akvizície knižničného fondu pozývame i dospelých čitateľov vypožičať a prečítať si najnovšie tituly (nielen v oddelení krásnej literatúry) od populárnych a obľúbených slovenských i zahraničných autorov, napr. D. Brown (Pôvod), D. Dán (Cigaretka na dva ťahy), J. Banáš (Somár je Švajčiar), D. Silva (Dom špiónov), K. Gillerová (Kroky v daždi),  T. Keleová-Vasilková (Priateľky), A. Rimová (Sama v búrke) a mnohých a mnohých ďalších. Rovnako každoročne počas mesiaca knihy vyzývame a umožňujeme čitateľom vrátiť vypožičané knihy z našej knižnice po uplynutí výpožičnej doby bez sankčných poplatkov.

Našou snahou je prostredníctvom spomínaných podujatí zameraných najmä na knihu a čítanie učiť už malých jedincov vzťahu ku knihám. 


Cirkevná MŠ  sv. Márie Goretti zo Sniny 

CMŠ 1 CMŠ 2 CMŠ 3 CMŠ 4 CMŠ 5 CMŠ 6 CMŠ 7 CMŠ 8 CMŠ 9 CMŠ 10 CMŠ 11 CMŠ 12 CMŠ 13


MŠ Budovateľská Snina

MŠ Bud. 1 MŠ Bud. 2 MŠ Bud. 3 MŠ Bud. 4 MŠ Bud. 5 MŠ Bud. 6 MŠ Bud. 7 MŠ Bud. 8 MŠ Bud. 9 MŠ Bud. 10 MŠ Bud. 11 MŠ Bud. 12 MŠ Bud. 13 MŠ Bud. 14 MŠ Bud. 15


MŠ Perečínska Snina

MŠ Per. 1 MŠ Per. 2 MŠ Per. 3 MŠ Per. 4 MŠ Per. 5 MŠ Per. 6


MŠ Čsl. armády Snina

MŠ ČSA 1 MŠ ČSA 2 MŠ ČSA 3 MŠ ČSA 4 MŠ ČSA 5 MŠ ČSA 6 MŠ ČSA 7 MŠ ČSA 8 MŠ ČSA 9 MŠ ČSA 10 MŠ ČSA 11 MŠ ČSA 12 


MŠ na ulici Vihorlatskej

MŠ Vih. 1 MŠ Vih. 2 MŠ Vih. 3 MŠ Vih. 4 MŠ Vih. 5


.

 
V roku 2017

Výhercovia súťaže

 

„Moje naj v Snine“

 

 

           Skončila sa výtvarná súťaž o najkrajšie a najmilšie miesto v meste Snina. Do súťaže sa zapojilo 84 nádejných maliarov z materských aj základných škôl. Obrázky znázorňovali rôzne zákutia Sniny. Prevládali však krásne obrázky nášho krásneho kaštieľa.

       Ocenili sme  umelecké dielka týchto autorov, ktorí  získavajú krásne knižky:

 

 1.        Kerliková Mária                    MŠ Perečínka

 2.        Voharová Nelka                    MŠ Perečínska

 3.        Macháčková Viktória            ZŠ Študentská

 4.        Kocúrová Vanessa                 ZŠ Študentská

 5.        Čornaničová Michaela          ZŠ Študentská

 6.        Jušková Dominika                 ZŠ Komenského

 7.        Deňalucová Adela                 ZŠ Komenského

 8.        Vaňo Sebastián                      ZŠ Komenského

 9.        Kusin Jakub                           ZŠ P.O.Hviezdoslava

10.       Vajdová Dajana                     ZŠ P.O.Hviezdoslava

11.       Džofková Dominika              ZŠ P.O.Hviezdoslava

12.       Keleš Patrik                            ZŠ Ubľa    

Blahoželáme výhercom.


 

 

Ceny si môžete prevziať v knižnici.

     

 

Všetky obrázky sú pre vás sprístupnené na výstavke v priestoroch knižnice.      v

  

Naši výhercovia

  

a a1 DSC 0026

a2 m0  DSC 0067

DSC 0020

DSC 0079

                                                                                                                 
MAREC   2017   -   VYHODNOTENIE

 

      Marec je v našej knižnici najkrajší mesiac. Ešte stále máme práve v marci najväčšiu návštevnosť. Veľmi by sme chceli, aby  každý mesiac bol „marec“.

      Boli sme milo prekvapení,  pretože tohto roku nás navštívilo viac detí ako minulý rok.  Spolu s učiteľmi ich bolo 601. Tohtoročné zážitkové čítanie  O Hundroškovi, Písmenkovo alebo Tam, kde pršia výkričníky, Svrček a mravce sa páčilo hlavne malým škôlkárikom. Staršie deti ocenili pútavé úryvky z kníh Slováci a slová, Učebnica na prestávku i krásnu povesť o Sninskom kameni z knihy Slovenské povesti. Povesti si u nás v knižnici prečítali starší žiaci sami. Ale aké prekvapenie sme zažili, keď nám čítali z knižky aj škôlkári. Veľmi chválime a tešíme sa na takých šikovných čitateľov. Okrem rozprávok a povestí sme si rozprávali o tom,  prečo je  marec  Mesiac  knihy i o 700. výročí prvej písomnej zmienky o Snine. K tejto udalosti sme prichystali výstavku kníh o Snine a výstavku kníh našich sninských spisovateľov. A verte na výstavku stále pribúdajú nové a nové knihy. Mladá nádejná spisovateľka, sninčanka Ľubka Vološinová,  nás aj navštívila a na krátkej besede porozprávala o sebe aj o písaní svojej prvotiny. Myslím si, že jej pútavé rozprávanie zaujalo všetkých. Detičky sa vypytovali a pani Ľubka  trpezlivo odpovedala. Veríme, že ku krásnej knižke Jedine Ty čoskoro pribudnú ďalšie. A my  budeme  pani Ľubke držať palce pri jej ďalšej tvorbe. Ešte raz aj touto cestou ďakujem za spoločne strávený príjemný deň.

      Tak ako po minulé roky, aj tohto roku, nás navštívili škôlkári,  žiaci ZŠ, deti z krízového strediska CSS Zátišie aj klienti Denného stacionára sv. Štefana v Snine. Okrem sninských žiakov k nám zavítali aj žiaci z Kolonice, Klenovej, Uble a Zemplínskych  Hámrov. Každá škôlka a škola, ktoré nás v marci navštívili, dostali rozprávkovú knižku aj s venovaním do svojej knižnice. Ďalšie krásne knižky sú prichystané pre výhercov „Moje naj v Snine“. Všetky obrázky s kresbami najkrajších a najmilších miest v Snine budú sprístupnené na výstavke v priestoroch knižnice.

      Celým mesiacom nás na https://www.facebook.com/sninakastiel sprevádzal náš kolega Robo Jakubec. Odporúčame si jeho krásne slová o knihách prečítať, dozviete sa mnoho nových zaujímavých informácií, ktoré sú doložené aj milými fotografiami.   Ďakujeme. 

      Ďakujeme aj všetkým návštevníkom knižnice a všetkým učiteľom, ktorí nás v marci navštívili a prežili s nami príjemné chvíľky v spoločnosti krásnych kníh. Dovolíme si pripomenúť, že od všetkých sme vymámili (za sladkú odmenu), že nás znova navštívia. Prosíme  splňte svoj sľub a príďte. My na vás čakáme a tešíme sa. Verte, že sa tešia aj všetky knižky a hlavne naša víla Knihomila.

 

 

„Keď som objavil knižnice, bolo to ako mať Vianoce každý deň.“   Jean Fritz

 

 

A takto krááááásne nám bolo spolu v marci.

  

DSC 0433 m2 DSC 0416 DSC 0412

m3 m4 m5 m6

m8 m9 m10 m11

m12 m13 m14 DSC 0532

m20 m21 m22 m23

m24 m25 m26 m27

m28 m29 m30 m31

m32 m33 m34 1 m34 2

m35 m36 m38 m37

m39 m40 m41 m42

m43 m44 m45 m46

m47 m48 m49 m50

m51 m52 m53 m54

m55 m56 m57 m58

m59 m60 m61 m62

m63 m64 m65 m66

m68 m69 m70 m71

m83 m84 m85 m86

m87 m88 m89 m90

m91 m92 m93 m94

m95 m96 m97 m98

m01 m02 m03 m04

m05 m06 m07 m08

m09 m010 m011 m012

m09 m010 m011 m012

  

                                                                                                                                                                                                                                   

  

Takéto krásne knižky môžete vyhrať.

  

  

02 2     03      02

04   05 005

  

  

  

  

POZOR! SÚŤAŽ!


Milí naši čitatelia,

Mestská knižnica v Snine vyhlasuje na mesiac marec výtvarnú súťaž


"Moje naj v Snine". 


Nakresli svoje najobľúbenejšie miesto v Snine na výkres formátu A4 a doruč do knižnice do konca marca. Vaše kresbičky ohodnotíme a najkrajšie z nich odmeníme.


Všetky výkresy vystavíme na výstavke v priestoroch knižnice.Tety knihovníčky a víla Knihomila

  

             

                                                                                                                   MAREC MESIAC KNIHY  2017

  


Mesiac marec, ktorý práve plynie, máme už od školských čias v pamäti zapísaný ako mesiac knihy. Možno tento prívlastok už nevnímame tak intenzívne ako kedysi, no napriek tomu má literatúra zaiste v bežnom i študentskom živote svoje stále miesto. Zdrojom strenutí s knihami nie sú len kníhkupectvá a vlastné domáce knižné zbierky, ale svoje nezastupiteľné miesto tu majú aj knižnice.

S knihou môže človek prežiť prekrásne chvíle, opustiť realitu, prežívať radosti i strasti hrdinov, popustiť uzdu fantázii a dostať sa tam, kam by sme sa možno nikdy nedostali. O toto všetko prichádzame, keď necháme knihu iba tak stáť na polici.

Preto vás naša knižnica pozýva, tak ako každý rok, na "navštevu". Navštívte nás a spolu si poprezeráme krásne nové knižky, porozprávame si o knižnici, dozviete sa dôležitú vec ako sa stať čitateľom, prečítame si rozprávky i povesti.

Tieto zážitkové čítania pre žiakov materských a základných škôl zo Sniny a okolia realizujeme podľa nahlásenia.

Keďže si Snina v tomto roku pripomína 700. výročie prvej písomnej zmienky, radi si s vami pripomenieme jej históriu a prezrieme aj výstavku kníh "O Snine".

K tomuto výročiu vyhlasujeme aj výtvarnú súťaž "Moje naj v Snine". Stačí ak najkrajšie miesto v Snine nakreslite na výkres formátu A4 ľubovoľnou technikou a obrázok doručíte do knižnice najneskôr do konca marca. Odborná porota kresby vyhodnotí a odmení. Z kresbičiek urobíme výstavku v priestoroch knižnice. Čo myslíte? Bude tých obrázkov 700?

Tak si milí čitatelia nájdite čas na dobrú knihu, ktorú si môžete  vypožičať aj v našej knižnici.

A skúsme sa zamyslieť nad tým, kedy sme naposledy listovali v knihe, kedy sme prečítali aspoň krátku rozprávku svojim najmenším... a najmilším...


psiky 
V roku 2016

 V  roku  2016


VYHODNOTENIE  -  ILUSTRÁTORSKÝ  OLYMP

 

      Výstava najkrajších knižných ilustrácií pre deti za posledných 50 rokov prilákala do nášho kaštieľa v Snine množstvo návštevníkov. Bezprostredná blízkosť nádherných kníh a ocenených ilustrácií  podnietila našich detských návštevníkov k tvorbe svojej vlastnej ilustrácie. Do sprievodného podujatia „Aj ty sa môžeš stať najlepším ilustrátorom v Snine“ sa zapojilo mnoho škôl zo Sniny a okolia. 221 nádejných ilustrátorov  súťažilo o získanie toho najvyššieho titulu. Po skončení akcie však zlyhali teta knihovníčka aj teta kurátorka. Neboli schopné svoj zámer „ nájsť najlepšieho ilustrátora Sniny“  splniť. Nedarilo sa. A viete prečo? No pretože takmer polovica obrázkov kandidovala na najkrajšiu ilustráciu. Po dlhej úmornej práci sme predsa vybrali 28 ilustrácii. Všetky sú najkrajšie, všetci autori sú najlepší ilustrátori v Snine.

     Rozhodli sme sa niektoré obrázky zaslať do Medzinárodného domu umenia pre deti BIBIANA  v Bratislave.

      Všetkým autorom ďakujeme za ochotu zapojiť sa do súťaže a pani učiteľkám za pomoc pri zrealizovaní podujatia.

      Oceneným autorom blahoželáme a prajeme im, nech ich meno v budúcnosti svieti na zozname najlepších ilustrátorov sveta.


    Zoznam najlepších ilustrátorov mesta Snina:


ZŠ, P. O. Hviezdoslava         1. Viola Zgaburová              

                                                2. Lívia Petríková                 

                                                3. Ema Hrunená                   

                                                4. Mirka Giričová                 

                                                5. Anna Čopáková               

                                                6. Yi Hang Su                      

                                                7. Lea Luptáková                  

                                                8. Sandra Barancová            

                                                9. Dominika Džofková        

                                               10. Vladimír Brinczák           

                                               11. Adrián Gubik                  

                                               12. Alexandra Hirjaková       

                                               13. Liana Danielová              

 

ZŠ, Zemplínske Hámre        14. Nella Borecká                  

                                               15. Kamil Demčák                

                                               16. Marián Hujdič                 

                                               17. Martin Repko                  

                                               18. Maroš Zaremba               

 

ZŠ, Ulica študentská            19. Tamara Haburajová         

                                               20. Nina Čornaničová                       

                                               21. Marián Nemčišin             

                                               22. Jaroslav Tokár                 

                                               23. Laura Veseláková           

                                               24. Sára Sičáková                  

                                               25. Karin Gajdošová             

 

ZŠ, Ulica Komenského        26. Sára Siváková                 

                                               27. Viktória Sentivanová     

 

CSŠ Snina                             28. Sofia Obšatníková  Ceny si môžete vyzdvihnúť v knižnici


11


ZŠ PO Hviazdoslav 12.12 1

                                                                                                                                                                               

2  3  4   ZŠ Študentská 2

02  03   __________________________________________________________________________________

  

24. 10. 2016 –Medzinárodný deň školských knižníc

 

        Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu i poznávaniu a tiež získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry.

        Rovnaké ciele má aj naša mestská knižnica. O to viac sme sa  tešili z návštevy žiakov z CSŠ Cyrila a Metoda v Snine, ktorí nás práve dnes  spolu so svojimi učiteľmi navštívili. Chceli sme im vysvetliť a poučiť ich o tom, ako funguje knižnica. Ale nebolo treba, žiaci takmer všetko vedeli. Veríme, že mnohí z nich budú čoskoro našimi čitateľmi.

        Snažili sme sa zodpovedať všetky ich zvedavé otázky. Žiaci si prezreli celú knižnicu a, ako prví, mali možnosť vidieť naše najnovšie knihy. Viacerí sa zapojili do súťaže v rámci výstavy Ilustrátorsky Olymp a doniesli nám krásne ilustrácie. Najkrajšie z nich budú ocenené a ich autor vyhlásený za najlepšieho ilustrátora v Snine.

Chcete aj vy vidieť najnovšie knihy v knižnici?

Chcete sa aj vy stať najlepším ilustrátorom v Snine?

                                Príďte. Čakáme vás. 

 

        Ďakujeme za návštevu a tešíme sa na ďalšie a ďalšie...

 

DSC 0589 DSC 0567 DSC 0576 DSC 0582 DSC 0584 DSC 0586 DSC 0587 DSC 0589 DSC 0593 DSC 0594 DSC 0595 DSC 0600 DSC 0602 DSC 0603 DSC 0605 DSC 0609 DSC 0611   DSC 0601    DSC 0607

___________________________________________________________________________________________________

              

                             Milé deti,

       Mestské kultúrne a osvetové stredisko – Mestská knižnica v rámci výstavy Ilustrátorský Olymp hľadá mladých ilustrátorov, ilustrátorky. Stačí, ak nám nakreslíte obrázok k ľubovoľnej rozprávke alebo básničke a v čase od 5. 10. do 30. 11. 2016 ho prinesiete k nám do knižnice. Odborná porota kresby vyhodnotí a odmení.  

 

     AJ TY SA MÔŽEŠ STAŤ NAJLEPŠÍM ILUSTRÁTOROM V SNINE 

images 7

                      plagát malý               

_________________________________________________________


VYHODNOTENIE  -  PRÁZDNINY  2016

 

 

      Milé deti,

 

      aj keď skončili prázdniny a začal školský rok, predsa nie je koniec všetkým krásnym zážitkom. Aj školský čas ponúka mnoho  príležitostí zažiť niečo nové, dobrodružné aj veselé. Chceli by sme sa však ešte vrátiť k prázdninám.

      Počas prázdnin sa do našej súťaže o krásne knihy zapojilo 219 detí. Bolo vypožičaných 752 detských kníh (dúfame, že aj prečítaných). Pri losovaní nám pomohla naša spolupracovníčka Mirka, ktorá vylosovala týchto šťastlivcov:

 

1.  Kinská Ninka

2.  Vajdová Simonka

3.  Dzubová Deniska

 

Blahoželáme.

 

      Naša knižnica sa rozhodla oceniť aj Zoranku Škablovú,  ktorá aj keď nepochádza zo Sniny, iba tu trávila prázdniny u babky, bola našou častou návštevníčkou. Posielame jej „Tajný denník“ a ďakujeme za list. Ďalšia pochvala patrí jedinej našej maliarke, ktorá  prečítanú  knižku  aj namaľovala.  Aľušíkovú  Barborku  za to čaká v knižnici sladká odmena. 

      V hlasovaní o najkrajšiu knižku suverénne vyhral „Denník odvážneho bojka 8“. Pre našich čitateľov dobrá správa – máme už aj „Denník odvážneho bojka 9“.

 

      Tak, skončili prázdniny, ale my sme tu stále aj cez celý školský rok. Tešíme sa na vás a prajeme veľa-veľa krásnych školských zážitkov.

 

Žiak, ktorý sa bez kníh učí, ten sa veľa nenaučí. (Čínske príslovie)


DSC 0439    m 

DSC 0591      DSC 0612  

Nina Kinská 1  Nina Kinská 2

 Vila Knihomila a tety knihovníčky

_________________________________________________________

                                                                                                        max256x256tr20110612huranaprazdniny 2

                                                           

 PRÁZDNINY    2016


Prichádza doba prázdnin, dovoleniek, relaxu, vody a slnka. Dúfame, že pri tom leňošení nezabudnete ani na našu knižnicu. Máme pre vás pripravených veľa kníh, ale aj príjemne stráveného času. Nenuďte sa doma sami, zabavte sa s nami. Cesta do ríše rozprávok, rozprávková krajina víl a škriatkov, roztomilé zvieratká, hrdinovia, draky, princezné i králi, obri aj bosorky, nápady na hry a aktivity, praktické rady aj rekordy okolo nás... To všetko tu máme. Okrem toho:

1. Vyhlasujeme súťaž o krásne knihy. Stačí prečítať nejakú knižku (z knižnice alebo vlastnú), prísť do knižnice a vhodiť lístok so svojím menom do pripravenej krabičky. Čím viac prečítaných kníh, tým väčšia šanca na výhru.


2. Prečítať - darovať. Určíte máte doma knižku, ktorú ste už prečítali. Máte možnosť ju darovať knižnici. Môžete do nej napísať venovanie alebo nejaký odkaz pre ďalších čitateľov.


3. Priestor na výstavu. V našej knižnici máme výstavu vašich obrázkov ešte z marca, keď ste kreslili knižky. Je veľmi krásna a všetkým sa páči. Radi by sme ju nahradili ďalšími vašimi kresbičkami alebo výtvormi z papiera. Tak prichystajte papier, nožnice, lepidlo, farbičky a vytvorte niečo. Aj tieto práce odmeníme. Veríme, že vďaka vystaveným obrázkom bude v našej knižnici ako v rozprávke.


4. Hlasovanie o najkrajšiu knižku. Ponúkame vám možnosť hlasovať o najkrajšiu knižku, ktorú ste čítali alebo chcete prečítať. Ak ju v našej knižnici nemáme, sľubujeme, že ju dokúpime.


Odporúčanie pre rodičov:

Z psychologického hľadiska nie je potrebné, aby sa deti cez prázdniny učili. Oveľa dôležitejšie je, aby si oddýchli, aby mali dostatok pohybu a zážitkov, ktoré by počas školského roka neabsolvovali. Namiesto učebníc by mali deti cez prázdniny čítať knihy. Zistite, čo práve vaše dieťa najviac zaujíma a dajte mu knihu, ktorá ho upúta.

Ak chcete, aby sa vaše dieťa zdokonaľovalo, podporte jeho fantáziu a jej vyjadrenie výtvarným prejavom alebo písaným slovom. Príďte k nám s deťmi, pomôžeme vám vybrať knihu, ktorá ich zaujme, strhne a nadchne. Sme presvedčené, že pre každého taká kniha existuje. 


Kniha nemá byť na polici, alebo nebodaj v pivnici. Musí byť čítaná, iba tým sa naplní jej poslanie. 


Deťom, ktoré chodia do knižnice, nuda cez prázdniny nehrozí.


 

Tešia sa na vás víla Knihomila a tety knihovníčky.                                                                                                                                                                                               

 VYHODNOTENIE   -   MDD  2016


      MDD, ktorý sme v knižnici slávili už takmer celý mesiac, priniesol krásne výsledky. Navštívilo nás 52 deti, ktoré sa zapojili aj do našej súťaže.  2. júna sme vylosovali troch výhercov.  Krásne „Slovenské povesti“ im odovzdal pán primátor Štefan Milovčík a pán riaditeľ MKOS Daniel Andráško na tribúne na námestí pri oslavách Dňa detí. Veríme, že mali z toho takú radosť ako aj my.

       Budeme veľmi radi, ak sa aj nabudúce znova uvidíme, pretože takéto akcie budeme v knižnici robiť aj naďalej a najbližšie hneď cez prázdniny. 

 

      Nie tí milujú knihy, ktorí ich nedotknuté schovávajú v skriniach, ale tí, ktorí ich majú ustavične v rukách.


      Knižnica je nemocnicou pre dušu.


Výhercovia súťaže  "Môj darček k MDD"


1. Tamara Karaščáková

2. Richard Čmiľ

3. Martin Bartuš


Výhercom srdečne blahoželáme.   povesti         DSC 0001      DSC 0005

  DSC0189              DSC0190

          Teší sa na vás víla Knihomila a tety knihovníčky.                                                     

                                                                                                                                                                                             


JÚN   2016

                   

 den-detiMDD    2016


Milé deti, 

      určite viete, že prichádza mesiac jún. A v júni je predsa Medzinárodný deň deti. MDD je sviatok všetkých detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Každá krajina oslavuje Medzinárodný deň detí v iný deň. Napríklad  v Argentíne je to druhá nedeľa v auguste, v Nemecku je to ako u nás 1. jún, hoci  aj tam sa v bývalom NDR oslavoval Medzinárodný deň detí 1. júna a v NSR 20. septembra a tento sviatok sa nazýval Svetový deň detí. Po zjednotení Nemecka sa Medzinárodný deň detí oslavuje už len 1. júna. V Maďarsku sa od roku 1950 oslavuje Deň detí poslednú nedeľu v máji. V Japonsku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 5. mája, v Mexiku 30. apríla, v Poľsku 1. júna, vo Venezuele tretiu júlovú nedeľu a v moslimských krajinách 4. júla. Na Slovensku pripadá tento deň na 1. júna. 


      U nás v knižnici budeme spolu s vami sláviť tento sviatok už od 15. 5. 2016. Všetky deti, ktoré nás navštívia a vypožičajú si knihy, okrem sladkej odmeny získajú možnosť vyhrať krásnu rozprávkovú knižku. Stačí, ak vhodia lístok so svojím menom do krabičky s označením „Môj darček k MDD“.


      Výhercov  odmeníme 3. júna 2016 na oslavách Dňa detí na námestí.


       Tešíme sa na vás.


Vaša víla Knihomila a tety knihovníčky


_____________________________________________________________________________________

  

VYHODNOTENIE  -  MAREC  2016

 

 

      V mesiaci „Marec“ majú narodeniny všetky knižnice aj všetky knižky. Tieto narodeniny sme slávili spolu so 480 deťmi zo Sniny a okolia, ktorí našu knižnicu  v tomto mesiaci navštívili. Boli sme  milo prekvapení, pretože mnoho detičiek, hoci to boli zväčša škôlkári, neboli v knižnici prvýkrát. Živo sa zaujímali o všetko. Koľko kníh máme v knižnici, ako sa k nám knižky dostanú, aká je naša najväčšia a aká najmenšia knižka. Ako vzniká kniha a z čoho vzniká, to už všetci vedeli.  Potešilo ich ako rýchlo sa môžu stať čitateľmi a sľúbili, že sa isto vrátia aj s rodičmi. Niektorí svoj sľub splnili a rodičia museli prísť hneď na druhý deň, aby svoje detičky mohli zapísať za čitateľov  knižnice. Na týchto malých nových čitateľov sme veľmi hrdí.  

      Tohtoročné zážitkové čítanie rozprávok O Terezke, ktorá chcela byť zlá, Analfabeta Negramotná, O sliepočke, Domáca úloha pre školáka, O Erikovi, čo bol samý prvý v Amerike i Povesť o Sninskom kameni a Morskom oku sa deťom i väčším školákom páčilo. Tu by som rada spomenula dvoch malých čitateľov, ktorí nám pomáhali pri čítaní rozprávok. Prvou je prváčka Vaneska Červeňáková z Krízového strediska CSS Zátišie a Filipko Fedák z CSŠ. Za tak krásne čítanie dostali nielen pochvalu, ale aj krásnu rozprávkovú knižku. V rámci mesiaci kníh, na Svetový  deň poézie, sme v knižnici privítali mladú nádejnú sninskú spisovateľku, výherkyňu Gerbócovej literárnej Sniny, Andrejku Kvotidianovú. Rozprávala nám o tom, ako píše a prečítala nám zo svojej novej knihy „Spievajúce pero“. Boli to krásne básne, ktoré našich malých návštevníkov priam ohúrili. Hneď sa našli takí, ktorí vraj budú básnici. Andrejke za tento krásny deň veľmi pekne ďakujeme.

       Tak ako po minulé roky, aj tohto roku nás navštívili deti z Rehabilitačného strediska   CSS Zátišie,  s ktorými sme vyrábali záložky do kníh, ktoré sme im darovali. Všetky detičky dostali sladkú odmenu z čarovnej knihy víly Knihomily. Každá škôlka a škola, ktorá nás v marci navštívila, dostala  rozprávkovú knižku do svojej knižnice. Ďalšie knižky sme prichystali pre výhercov súťaže „Možno budem spisovateľ“. Prekrásne  pexeso s obrázkami Sniny z minulosti dostanú všetky škôlky a školy, ktoré sa do tejto súťaže zapojili. Osobitnú cenu získali MŠ Kukučínova  a MŠ Perečínska, pretože ich obálky kníh boli tak krásne, že komisia v zložení Daniela Kapráľová a Mária Balogová nemohli vybrať tú najkrajšiu. Takže získavajú spoločnú cenu. Za jednotlivcov získavajú ceny: Adrián Bandura s knihou „Ako sa stať milionárom“,  Viki Sochaničová s knihou „Plachý poník“,  Oskar Kaláb  a jeho budúca kniha „Najrýchlejšie preteky na autách“ zo  ZŠ Študentská Snina. Ďalej Emka Hašuľová a jej nová kniha „Katka a ja“ z CZŠ Belá nad Cirochou a Anetka Maxová s ocenenou knihou „Julinka - malá zverolekárka“ zo ZŠ Zemplínske Hámre. 


      Všetci ocenení si môžu výhru vydvihnúť v knižnici.


      Zároveň sme všetky práce sprístupnili na výstavke, ktorá sa nachádza v priestoroch knižnice. Pozývame vás, aby ste sa prišli pozrieť na dielka našich budúcich spisovateľov.

     


Výhercovia súťaže   

„MOŽNO BUDEM SPISOVATEĽ“

 

Pexeso získavajú: 

 1. 1.   MŠ Čsl. armády
 2. 2.   CMŠ sv. Márie Goretti
 3. 3.   MŠ Palárikova
 4. 4.   MŠ Perečínska
 5. 5.   MŠ Kukučínova
 6. 6.   ZŠ P. O. Hviezdoslava
 7. 7.   ZŠ Študentská
 8. 8.   ZŠ Budovateľská
 9. 9.   ZŠ Zemplínske Hámre
 10. 10. CZŠ Petra a Pavla Belá nad Cir. 

 

Knihy získavajú: 

 1. 1.   Vanesa Červeňáková
 2. 2.   Filip Fedák
 3. 3.   Adrián Bandura
 4. 4.   Viktória Sochaničová
 5. 5.   Oskár Kaláb
 6. 6.   Emma Hašuľová
 7. 7.   Anetta Maxová
 8. 8.   MŠ Kukučínova
 9. 9.   MŠ Perečínska

 

Skončil sa marec a my veríme, že na nás nezabudnete a prídete k nám do knižnice po celý rok.


Vaša víla Knihomila a tety knihovníčky

medium   medium 1   medium 2   medium 3   medium 4   medium 5 

DSC 0039 DSC 0106 DSC 0119 DSC 0128 Hašuľová Emma CZŠ Petra a Pavla Belá nad Cirochou ZŠ Zemplinské Hámre Maxová Aneta ZŠ Študentská Snina z ľava Adrian Bandura - Oskar Kalab -Sochaničová Viktória

              MAREC  2016


        Mesiac marec, ktorý práve plynie, máme už od školských čias v pamäti zapísaný ako mesiac knihy. Možno tento prívlastok už nevnímame tak intenzívne ako kedysi, keď bolo oveľa menej možností vzdelávania a získavania informácií ako dnes, no napriek tomu má literatúra zaiste v bežnom i študentskom živote svoje stále miesto. Zdrojom stretnutí s knihami  nie sú len kníhkupectvá a vlastné domáce knižné zbierky, ale svoje nezastupiteľné miesto tu majú aj knižnice.

     Vziať do ruky dobrú knihu znamená opustiť svet v ktorom žijeme. Vnoriť sa do sveta úplne iného. Dobrodružného, vedecko-fantastického, detektívneho, romantického alebo filozofického, či rozprávkového. S dobrou knihou v ruke možno zažiť veľa nového.

        Preto naša knižnica pripravila v tomto mesiaci zážitkové čítania pre žiakov materských a základných škôl zo Sniny a okolia. Okrem toho sa u nás žiaci dozvedia rôzne informácie o knižniciach, i zaujímavosti  o knihách.  

        Zážitkové čítania pre žiakov materských a základných škôl zo Sniny a okolia realizujeme podľa nahlásenia škôl.

  


                                marec14


"Možno budem spisovateľ "                                   

 

        Milé deti,  milé panie učiteľky a páni učitelia, milí rodičia.

Čoskoro bude marec a všetci dobre vieme, že „Marec je mesiac knihy a internetu“. Mestská knižnica v Snine pre vás pripravila súťaž „Možno budem spisovateľ“. Počas celého mesiaca marca môžete priniesť do knižnice v kaštieli návrh obalu svojej budúcej knihy. Alebo môžete urobiť novú obálku už prečítanej knihy. Stačí  výkres formátu A4  preložiť na polovicu a na vzniknutú obálku napísať a nakresliť, ako by ste si predstavovali svoju novú knižku, ktorú možno raz aj napíšete. Ak chcete, môžete na vnútornú stranu napísať krátky obsah, veršík alebo niečo namaľovať. Všetky práce ohodnotíme a vyberieme najkrajšie, ktoré odmeníme. Nezabudnite, že každá kniha má na obálke názov a meno autora.

                                                                                                            

Tešíme sa na vás a čakáme vás v knižnici.                                                    marec11

 

Tety knihovníčky a vám už dobre známa kamarátka víla Knihomila 

_________________________________________________________


 
V roku 2015

December Vymaľuj si svojho anjela.


     A je tu december. Blížia sa Vianoce, na ktoré sa všetci tešíme. Všetky deti určite netrpezlivo čakajú na „Ježiška". Chceli by sme vám to čakanie trošku spríjemniť, a preto vás pozývame do knižnice. Prichystali sme vám šablónky anjelikov. Stačí vystrihnúť, vymaľovať, vyzdobiť tu v knižnici alebo doma. Budeme sa tešiť, keď vyrobíte anjelikov aj z iných materiálov a tak nám pomôžete vyzdobiť knižnicu. Nech sa tak z krásnej vianočnej výzdoby tešia návštevníci knižnice, ale aj jej obyvatelia – rozprávkové bytosti spolu s vílou Knihomilou.

Tešíme sa na vás.

911d680da8 70909222 o2


Vianoce     2015

 

Sú Vianoce. Krásne. Hoci bez snehu.


V našej knižnici to ale svieti krásnou bielou farbou mnohých anjelikov. Detičky, ktoré navštívili knižnicu  v predvianočnom období nám pomohli anjelikmi vyzdobiť náš vianočný stromček .


Je prekrááááásny.


Preto touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhali pri  jeho výzdobe. Ďakujeme aj všetkým detičkám a pani učiteľkám z MŠ Palárikova, že k nám merali takú dlhú cestu, aby svojimi anjelikmi skrášlili náš stromček.

Dostali sme (ste) pochvalu od všetkých návštevníkov knižnice. Veľmi sa im to páčilo.

Veľmi pekne ďakujeme, že ste pomohli vyčariť krásnu vianočnú atmosféru.Tety knihovníčky a víla Knihomila.

 

DSC 0008b  Elisa DSC 0001 DSC 0004 DSC 0005 DSC 0007 DSC 0009 DSC 0057 DSC 0060 DSC 0065 DSC 0067 DSC 0008c OKTÓBER  2015


       V utorok 20. 10.   nás navštívilo 47 žiakov zo Základnej školy v  Zemplínskych Hámroch  a 27. 10.   27 žiakov z Cirkevnej spojenej školy sv. Cyrila a Metoda zo Sniny. Prišli si pozrieť kaštieľ a navštíviliaj nás, našu knižnicu. Tento čas si vybrali preto, lebo každý štvrtý pondelok v mesiaci október sa slávi Medzinárodný deň školských knižníc.  Už v roku 1999 ho vyhlásila Dr. Blanche Wolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Aj keď svoju školskú knižnicu majú detičky bližšie, veľmi sme ocenili, že si dali takú námahu a prišli aj k nám. Porozprávali sme si všetko o knižniciach i o knihách. Rozprávali sme o najstarších knižkách, ale aj o najmodernejších e-knihách. Všetko ich zaujímalo a my sme sa z toho veľmi tešili,   pretože hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám. Chceme viesť žiakov k  čítaniu a poznávaniu a tak si získať  čo najviac milovníkov literatúry. Dúfam, že nám sa to podarilo, pretože veľa detičiek sľúbilo, že sa k nám vrátia.

 

       Denne  sem chodia ľudia, ktorí si chcú obohatiť svoje vedomosti o nové poznatky, či hľadajú odpovede na rôzne otázky, či len tak si chcú oddýchnuť od každodenného zhonu pri čítaní krásnej literatúry. Dôkazom toho boli aj tieto dve návštevy „malých“ žiačikov, z ktorých dúfam vyrastú „veľkí“ čitatelia. Bohatstvo každej knižnice je uložené v slovách, ktoré tvoria stranu, a tie tvoria knihu.  Knižnica (školská, mestská, vedecká...) sa tak stáva súčasťou nášho života ako zdroj nevyčerpateľnej múdrosti.


 

Tak ako vždy, my aj víla Knihomila sa na vás veľmi tešíme.


 

Vaša knižnica 

DSC 0001 DSC 0002 DSC 0004 DSC 0005 DSC 0006 DSC 0008 DSC 0009 DSC 0010 DSC 0011 DSC 0012 DSC 0013 DSC 0014 DSC 0015 DSC 0016 DSC 0017 DSC 0018 DSC 0019 DSC 0021 DSC 0022 DSC 0023 DSC 0024 DSC 0027 DSC 0028


VYHODNOTENIE   -   PRÁZDNINY   2015


 Milé deti. 


     Viete ako sa hovorí? Keď niečo pekné končí, iné pekné zas začína. A aj keď pekné prázdniny skončili, začína sa nový, určite pekný školský rok. Veríme, že ste načerpali síl, nazbierali nové skúsenosti, nové zážitky a tešíte sa na spolužiakov, na školu. V kútiku duše veríme, že sa tešíte aj na nové knihy a na návštevy v knižnici. Mnohí ste navštevovali knižnicu aj cez prázdniny, tak určite viete o našej akcií „Čítame si cez prázdniny“ a netrpezlivo čakáte, či budete mať šťastie a vyhráte.

     Do akcie sa zapojilo 169 detských čitateľov, ktorí si vypožičali počas prázdnin 867 kníh. Dňa 2. septembra 2015 sme poprosili našu malú čitateľku, prváčku Aurelku Jankajovú, aby nám pomohla vylosovať výhercov. Všetky lístky sme vhodili do aktovky a tu sú výhercovia:1.  Veronika Britanová 

2.  Dominika Beňová

3.  Veronika Lojanová          

4.  Filip Karaščák

5.  Dušana Bohušová

6.  Matej Sopko

7.  Adriána Jankajová                                                   Blahoželáme.


 

     Veríme, že sme vám urobili radosť, že nás znova navštívite, že budete naďalej čítať, že sa tešíte na nás ako my na vás. Prajeme veľa jednotiek.

 

 

     Vaša víla Knihomila a tety knihovníčky.

 

DSC 0011 DSC 0020 DSC 0025 DSC 0028 DSC 0029 DSC 0030 DSC 0031 pra prazd

___________________________________________________________________________________________________

 PRÁZDNINY


 

Huráááá  na  prázdniny  .....................................  Huráááá  do  knižnice 

 

Milé deti,

konečne nastal vytúžený čas, čas prázdnin. Blahoželáme vám k vysvedčeniu. Všetci si zaslúžite za svoju usilovnú prácu oddych a určite aj odmenu. Čakajú na vás krásne prázdniny plné prekvapení, zážitkov, poznávania, nových kamarátov.

Vaša knižnica, spolu s vílou Knihomilou, vám tiež prichystala malé prekvapenie. Keď už príde čas, že sa doma začnete troška nudiť, príďte k nám. Prichystali sme pre vás akciu „Čítame si cez prázdniny“. Stačí, ak si vypožičiate aspoň jednu knihu, hodíte lístok so svojím menom do krabičky s názvom „moja nová kniha“ a môžete sa stať výhercom jednej zo siedmich krásnych, nových, rozprávkových kníh.

hura2015
Celé prázdniny čakáme a tešíme sa na vás.
                                                                                                         Tety knihovníčky a víla Knihomila.


______________________________________________________________________________________

VYHODNOTENIE  -  MDD  v knižnici  


V pondelok 1. júna 2015 na Medzinárodný deň detí sme pre svojich mladých, verných čitateľov pripravili akciu  „Čítame si v knižnici“. Počas celého dňa k nám prichádzali deti, ktoré si vybrali obľúbené knižky a krásne nám z nich čítali. Niektoré si dokonca doniesli aj vlastnú knižku. Za krásne čítanie dostali sladkú odmenu.

Veríme, že sme aspoň trošičku prispeli k tomu, aby sme u detí rozvíjali lásku k čítaniu, lásku ku knihám. Všetky deti  vhodili do krabičky lístok so svojím menom  a dnes 2. júna nám pani Irenka Kurťáková, ktorá na námestí sprevádzala celý hlavný program na deň detí, vyžrebovala výhercu. Výherkyňou krásnej knižky „Povesti o slovenských hradoch“ sa stáva Ninka Vasilcová. 

Srdečne blahoželáme.

Tešíme sa na ďalšie stretnutia v knižnici.

Vaša, už dobré známa, víla Knihomila. 
DSC 0001 DSC 0002 DSC 0003 DSC 0005 DSC 0006 DSC 0008 DSC 0011 DSC 0013 DSC 0014 DSC 0018 DSC 0019 DSC 0022 DSC 0023 DSC 0024 DSC 0025 DSC 0027 DSC 0028 DSC 0029 DSC 0034 DSC 0036 DSC 0043 DSC 0046 DSC 0047 DSC 0049 DSC 0051 DSC 0053 DSC 0054 DSC 0055 DSC 0056

_____________________________________________________________________________________ 

Jún  2015

M D D   2015 mdd-titl   


Milé deti.

 

Blíži sa váš sviatok „ Medzinárodný deň deti“. Aj my by sme chceli prispieť k tomu, aby ste mali krásny deň. Preto sme  pre vás prichystali  program „Čítame si v knižnici“.

Každý, kto nás 1. júna 2015 (v pondelok) navštívi v knižnici a prečíta nám trošku z obľúbenej knižky, dostane sladkú odmenu a možnosť hrať o krásnu novú knižku.

Tak neváhajte, zoberte svojich kamarátov a príďte do knižnice. 

 

Čakáme na vás celý deň a tešíme sa.

 

Tety knihovníčky a vaša kamarátka víla Knihomila. 
______________________________________________________________________________________


VYHODNOTENIE  MAREC   2015   

                                       

Tááák...

A je tu apríl. 

Skončil mesiac marec, Mesiac knihy a my sme sľúbili, že v apríli budeme losovať a rozdávať rozprávkové knižky. Všetky deti, ktoré v marci navštívili knižnicu, a bolo ich neúrekom, presne 621, boli zaradené do losovania. Skôr ako sa dozvieme mená výhercov, troška o marci.

Tento mesiac sme sa ešte viac ako inokedy snažili predstaviť všetkým novú, nádhernú knižnicu v kaštieli. Rozprávali sme našim malým škôlkárikom i školákom zaujímavosti o knižniciach, knihách, spisovateľoch, papieri, záložkách aj o Matejovi Hrebendovi, Johannesovi  Gutenbergovi, o najmenšej, najväčšej knihe.... Vlastne o všetkom, čo ich zaujímalo.  Každý deň niečo nové. Všetko sme zdokumentovali fotografiami aj krátkym sprievodným slovom na www.facebook/sninakastiel. Deťom sa tiež páčilo, keď sme im čítali. Napr. Rozprávku o kocúrikovi a  psíčkovi, O ježibabe Karmaňole, ktorá nechcela byť dobrá, o Drzej Soni, Ezopove bájky, básničky i riekanky. V Týždni slovenských knižníc sme predstavili novú knižku sninskej rodáčky Diany Vasilenkovej O Dorotkinom mliečku. Detičkám sa veľmi páčila. Veľký  úspech mala aj kniha Najväčší bojovníci s 3D obrázkami. Najviac pozornosti však pútal košík Červenej Čiapočky, ktorá býva v knižnici spolu s vílou Knihomilou.  Z košíka, ktorý pripomínal Hrnček var, dostal každý malý návštevník sladkú lízanku. Okrem toho sme ostatným návštevníkom ponúkali zdarma knihy, ktoré nám darovali naši čitatelia, a tak im akoby znova darovali život. Aj touto cestou týmto našim čitateľom ešte raz ďakujeme. Počas tohto mesiaca sme obohatili náš knižničný fond o ďalších sto nových kníh, ktoré netrpezlivo čakajú na svojich čitateľov.

 

Dňa 2. apríla, na Medzinárodný deň detskej knihy, sme zorganizovali stretnutie s mladou dámou, sninskou rodáčkou,  Dianou Vasilenkovou. Pripravila si pre detičky rozprávanie o sebe aj o svojej novej rozprávkovej  knižke, ktorá je venovaná detičkám.

Sme radi, že sme sa takto stretli, pretože cieľom nás všetkých je podnietiť lásku detí ku knihám, lásku k slovu, čítaniu, materinskému jazyku, literatúre, aby sa kniha stala ich každodennou súčasťou.

Pani Diana nám darovala svoju knihu a pomohla nám vylosovať výhercov našej marcovej súťaže „Moja nová kniha“.

 

Šťastní výhercovia:

  1.   Andrejčík Paťko  

  2.   Galanda Peťko

  3.   Gičová Kathrin

  4.   Pastorková Zarka

  5.   Holovka Franko

  6.   Vataha Samuel

  7.   Jakubec Anton

  8.   Rybáková Laura

  9.   Fogelová Natália

10.   Chimičová Sára

11.   Siváková Sára

                                                      Blahoželáme

           Prosíme výhercov,  aby sa prihlásili v knižnici a prevzali si svoju výhru.

 

Na záver ešte slová spisovateľa :   „Buďte zdraví a dobrí, odvážni a rovní, buďte  sami sebou a takí šťastní ako sa len dá.  A čítajte, lebo  čítanie je po láske  to  najlepšie, čomu sa v živote môžete venovať.“

                                                                                                                        Maxim E. Matkin

 

Aj keď je už apríl, v našej knižnici je stále mesiac kníh... 

A bude celý rok...

 

Tešíme sa na vás...


Diana Vasilenková - losovanie výhercov 02.04.2015 - 02 Diana Vasilenková - losovanie výhercov 02.04.2015 - 03 Diana Vasilenková - losovanie výhercov 02.04.2015 - 04 Diana Vasilenková - losovanie výhercov 02.04.2015 - 05 Diana Vasilenková - losovanie výhercov 02.04.2015 - 06 Diana Vasilenková - losovanie výhercov 02.04.2015 Marec mesac knihy MŠ Kukučinova 11.03.2015 MAREC MESIAC KNIHY Cirkevná MŠ sv. Márie Goretti 31.03.2015 Marec mesiac knihy CMŠ sv.Márie Goretti 13.03.2015 Marec mesiac knihy CMŠ sv.Márie Goretti 16.03.2015 Marec mesiac Knihy MŠ Budovateľska 23.03.2015 Marec mesiac knihy MŠ Dukelských hrdinov 09.03.2015 Marec mesiac Knihy MŠ Palárikova KVETINKOVO 17.03.2015 Marec mesiac knihy MŠ Perečinska 12.03.2015 Marec mesiac knihy MŠ Čsl.armády 16.03.2015 Marec mesiac knihy SCC Zátišie Rehabilitačné centrum 31.03.2015 Marec mesiac knihy ZŠ Budovateľska 27.03.2015 Marec mesiac knihy ZŠ Hviezdoslavová 19.03.2015 Marec mesiac knihy ZŠ Kolonica 1-4 r 10.03.2015 Marec mesiac knihy ZŠ Komenského 25.03.2015 - 2 Marec mesiac knihy ZŠ Komenského 25.03.2015 MAREC MESIAC KNIHY ZŠ P.O.Hviezdoslavova 26.03.2015 - 2 MAREC MESIAC KNIHY ZŠ P.O.Hviezdoslavova 26.03.2015 MAREC MESIAC KNIHY ZŠ s MŠ Zemlínské Hámre 25.03.2015 Marec mesiac knihy ZŠ Študentska 20.03.2015 Marec mesiac knihy ZŠ Študentska 34.03.2015 Merec mesiac knihy CSŠ sv.Cyrila a Metoda 24.03.2015 O Dorotkinom mliečku 23.03.2015

  Marec 2015


 

Milí naši čitatelia.

     Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale aj s knihami, najnovšie sa mu hovorí Mesiac knihy a internetu.

V tomto čase sa knihám a čítaniu venuje oveľa viac pozornosti, ako inokedy. Bolo nám ľúto, keď sme zistili, že takmer 30% všetkých kníh v knižnici je neprečítaných. Chceme, aby si ľudia knihy nielen kupovali, ale ich aj čítali. Preto je tu čas „marec,“ cez ktorý má každý jeden človek venovať trochu času knihe, ktorú ešte neprečítal.

     Aj  naša knižnica na vás myslí a prichystala veľa zaujímavého. Radi vás uvítame v nových prekrásnych priestoroch kaštieľa, kde sa  knižnica nachádza. V roku 2014 jej pribudlo až 709 nových titulov kníh. Pre deti MŠ sme pripravili zaujímavé stretnutia s rozprávkami, každá z nich dostane ako darček krásnu rozprávkovú knižku. Pre ZŠ chystáme krátke dejiny vzniku kníh a všetko o knižnici. Každý detský návštevník môže do krabičky s označením „Moja nová kniha“ vhodiť lístok so svojím menom a adresou a pri losovaní 1. apríla 2015 môže vyhrať krásnu knihu. Okrem toho si môžete bezplatne vybrať akúkoľvek knihu z ponuky kníh zadarmo, ktoré nám darovali naši čitatelia.

V tomto mesiaci vám ponúkame možnosť vrátiť „zabudnuté“ knihy bez poplatkov.

 

     Tešíme sa na stretnutie s vami... nielen v marci... ale stále... každý deň.

 

     Dovidenia


 
V roku 2014

Marec  2014  v Mestskej  knižnici  v  Snine

  

   

Každoročne si marec – mesiac knihy pripomíname v spojitosti so známou a zaujímavou postavou slovenskej histórie – Matejom Hrebendom, šíriteľom slovenskej a českej knihy, šíriteľom osvety a vzdelanosti. Prvýkrát bol mesiac knihy vyhlásený v bývalom Československu v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu v snahe podporiť záujem o knihy. Dnes túto úlohu legendárneho šíriteľa knižnej kultúry plnia knižnice.

 

Tento rok prejavila záujem osláviť mesiac knihy a zároveň stráviť marcové chvíle v mestskej knižnici opäť mladá generácia – predovšetkým žiaci sninských materských a základných škôl ako i škôl z okolitých dedín. Mestská knižnica sa síce  pýši novými priestormi v klasicistickom kaštieli pre detských čitateľov už od októbra 2013, ešte stále sa však medzi našimi návštevníkmi našli i takí, ktorí k nám zavítali prvýkrát. Naším zámerom je každoročne podnietiť zvýšenie záujmu detí a mládeže o čítanie prostredníctvom bibliograficko-informačnej prípravy a o knihu ako takú, a to napríklad i upriamením pozornosti na konkrétne knižné tituly dostupné v našej knižnici prostredníctvom zážitkového čítania. Obrovskú fantáziu bez hraníc využilo 494 mladých čitateľov pri čítaní rozprávok O troch prasiatkach, O repke, O hlúpej myške, pri čítaní príbehov z kníh Tri múdre kozliatka, Ezopove bájky či Môj anjel sa vie biť.

 

Rovnako je každoročne posledný marcový týždeň vyhlásený za týždeň slovenských knižníc, tento rok už 15. ročník pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých“. Tradične nie je menený základný cieľ, a to pozitívne zviditeľniť knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom rôznych aktivít a podujatí. Týždeň slovenských knižníc začal pondelkom 31. marca a pokračoval začiatkom apríla. Vtedy si pripomíname aj Medzinárodný deň detskej knihy, ktorý sa slávi v deň narodenia veľkého rozprávkara, dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena, kedy sa naša knižnica zapája do rekordu v počte vypožičaných a samozrejme i prečítaných kníh pre deti a mládež.

 

V rámci týždňa slovenských knižníc sme pre detičky materských škôl pripravili v spolupráci s marionetovým divadlom Žihadlo podujatie – rozprávku najznámejšej slovenskej spisovateľky a autorky literatúry pre deti a mládež Márie Ďuríčkovej s názvom Zlatá priadka spojenú s výstavkou jej kníh pri príležitosti 95. výročia jej narodenia a 10. výročia jej úmrtia. Rozprávku hranú na dvoch predstaveniach si s veľkým záujmom pozrelo 181 detí zo šiestich sninských materských škôl.


Zároveň každý rok počas tohto týždňa poskytujeme všetkým našim čitateľom, ktorým sa podarilo nedodržať výpožičnú lehotu stanovenú knižničným poriadkom bonus vo forme odpustenia sankčných poplatkov.

 

Mgr. Soňa Magdoliničová

Mestská knižnica Snina


Foto: Róbert Jakubec

 

Zážitkové čítanie 

Marec 2014 1 Marec 2014 2 Marec 2014 3 Marec 2014 4 Marec 2014 5

Zlatá priadka

Zlatá priadka 1 Zlatá priadka 2 Zlatá priadka 3 Zlatá priadka 4 Zlatá priadka 5

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Strana 1 z 2