msks_logo

msks bleskovky

erb2 

facebook msks

msks Gerbocova Snina

ROCKFEST

mediaaa

Vyhľadávanie

Počítadlo návštev

TOPlist

PrihlásenieV roku 2011

Podujatia Mestskej knižnice v Snine konané v roku 2011


Úspešná beseda s literátmi

Takmer štvrťstovka ľudí, medzi nimi jeden muž, sa uplynulý piatok (28.10.) „tiesnila“ vo výstavnej sieni Domu Matice slovenskej v Snine na besede s názvom „Literatúra na cestách“, ktorá sem v dopoludňajších hodinách docestovala z hlavného mesta v spisovateľsko – vedecko – humornom zložení Jozef Banáš – Gustáv Murín – Rasťo Piško.

Navzdory hendikepu, že sa v ten deň práve začali žiakom a študentom jesenné prázdniny, bolo to podujatie milé, za čo možno prideliť body organizátorovi – Mestskej knižnici v Snine.

Dobrú atmosféru navodili už pri vstupe do miestnosti „traja mušketieri“, vraj „my sme to vedeli, že o ženy ani tu nebude núdza“. V priebehu besedy sa napokon ukázalo, že to boli ženy s naozaj „podrezanými jazýčkami“.

Po klasickom úvode – privítaní a ďalších nevyhnutnostiach pri zorientovaní sa v priestore a čase na pôde Sniny a Domu MS, za pracovným stolom už začali byť činní hostia.

Hodinové sedenie našich literátov – rozprávačov zo Slovak PEN Centra načal – ako si zavtipkovali, predseda Gustáv Murín, ktorému potom sekundovali Jozef Banáš ako podpredseda a do tretice člen klubu Rasťo Piško. O vtip teda nebola núdza, a keď Murín poznamenal, že sa budú musieť v besede trocha poponáhľať, lebo však na nich čakajú doma ženy, Piško tento tlak zmiernil tým, že vraj tie sú na cintorínoch.

Prvý z protagonistov prehovoril Rasťo Piško, za ním Jozef Banáš a napokon Gustáv Murín, ktorého medzičasom po čosi zabudnuté poslali von. Všetci svoje príhovory spojili s knihami, najmä s tými, ktoré im vyšli ako posledné: Bohémska kolonáda, Sezóna potkanov a u Murína Mafia na Slovensku. Nemuseli sa až príliš unúvať o dlhší či podrobnejší popis dejov svojich kníh. Väčšina účastníčok besedy o nich prejavila veľmi dobré vedomosti. Nuž čo, trojica rozprávačov sa s nimi od tej chvíle bavila väčšinou o „dospelých“ témach – manželstvo, úloha ženy a muža, vernosť – nevera, návody na manželstvo, naša zahmlená politika, mafiánske praktiky a ďalšie „trápenia“ života. Prevažovali pritom vtip i realita, čo potom vyústilo do pravej besedy.

V závere stretnutia si viaceré poslucháčky našli cestu k literátom na osobnejší rozhovor, vymenili si s nimi skúsenosti, najmä z čítania, vytvorili sa aj rady na autogramiádu, kupovali sa i zamieňali knihy. Dávno ohlásených posledných päť minút sa predĺžilo na „bianko“ potrebný čas. Obidve strany sa z besedy rozchádzali spokojné a snáď aj dostatočne „prečítané“.

Jozef Jenčík

P1040796 P1040797 P1040804  P1040812 P1040820 P1040823 P1040824 P1040826 P1040830 P1040839 P1040809 P1040795

Marec 2011

V rámci mesiaca knihy sa v marci v Mestskej knižnici v Snine spolu so svojimi pedagógmi zúčastnilo bibliograficko-informatívnej prípravy 166 detí z materských škôl zo Sniny a 606 žiakov základných škôl zo Sniny, Klenovej, Kolonice, Dlhého nad Cirochou a Zemplínskych Hámrov. Besedy s Pavlom „Hiraxom“ Baričákom sa zúčastnila verejnosť a žiaci z Gymnázia a SOŠ v Snine. 83 čitateľov ako i návštevníkov knižnice sa v rámci týždňa slovenských knižníc zúčastnilo burzy darovaných kníh rôzneho žánrového zamerania.

Vo februári odovzdala Mestská knižnica v Snine 57 knižných jednotiek Jednote dôchodcov na Slovensku v Snine, ktoré jej darovali čitatelia a ktoré neboli zaradené do knižničného fondu. (sm)

Beseda s Pavlom „Hiraxom“ Baričákom

V utorok 15. marca pripravilo MsKaOS-Mestská knižnica v Snine pre stredné školy a verejnosť v Dome kultúry v priestoroch Matice slovenskej stretnutie s pánom Pavlom „Hiraxom“ Baričákom. Zúčastnili sa ho žiaci Gymnázia a SOŠ v Snine.

„Hirax“ – pre časť mladej generácie človek hlásajúci konanie dobra ako základný bod ľudskej existencie, pre iných rocker a textár, autor piatich románov, dvoch zbierok lyrickej poézie, dvoch cestopisov, fotograf a cestovateľ (prešiel Indiu, Etiópiu, Mexiko, Panamu, Kostariku, Hong Kong, Nový Zéland, Fidži, Honolulu, Thajsko, Vietnam).

Je to človek plný pozitívneho myslenia a energie. Rozpráva otvorene a úprimne. O všetkom. O sexe, o nevere, o smrti, pretože všetko je súčasťou života. Tvrdí, že naše miesto je tam, kde cítime lásku.

Mladí sa v jeho príbehoch nájdu, lebo tak žijú. Nevraví, že všetci, ale mnohí. Tie príbehy nepísal on, ale ľudia, ktorých okolo seba pozoroval. Náš život je vlastne škôlka, v ktorej sa učíme,  že musíme zažívať aj pády, lebo sú potrebné, že musíme vedieť prijať zlé veci, lebo nás posúvajú vpred. A nielen ich prijať, ale za ne aj poďakovať.

Čitateľom jeho kníh odkazuje, nech si z nich berú len to, čo im vyhovuje, ostatné môžu ignorovať. Tak je to aj v živote. Stačí tolerancia a budeme šťastnejší.  (sm)

P1020236    P1020240    P1020243    P1020262

P1020248    P1020249    P1020250    P1020264

P1020253    P1020256    P1020269