msks_logo

msks bleskovky

erb2 

facebook msks

msks Gerbocova Snina

ROCKFEST

mediaaa

Vyhľadávanie

Počítadlo návštev

TOPlist

PrihlásenieV roku 2012

Podujatia Mestskej knižnice v Snine konané v roku 2012

Čitateľský maratón „Čítajme si ... 2012“

Pridajte sa k nám – číta celé Slovensko

Linka detskej istoty získava prostredníctvom celoslovenskej telefonickej linky informácie od detí o ich problémoch. Nie všetky hovory sú o krízach, ale aj o nedostatku komunikácie zo strany dospelých, o nude... Jedna z aktivít, ktorá podnecuje obrazotvornosť, fantáziu, obohacuje slovnú zásobu je práve čítanie, ktoré je v posledných rokoch vytláčané modernými technickými zariadeniami.

Preto sa tvorcovia projektu rozhodli zorganizovať takúto akciu, ktorej cieľom je do uvedenej aktivity zapojiť čo najväčší počet detí súčasne vo viacerých mestách Slovenska.

Prvýkrát sa podujatie „Čítajme si“ uskutočnilo 16.6.2008. Na 27 miestach Slovenska sa do čítania zapojilo 2 912 detí, minulý rok ich bolo už 30 480. Krstnou mamou projektu je známa humoristka a spisovateľka Oľga Feldeková.

Zástupcovia organizácie UNICEF Slovensko tento rok oslovili i Mestskú knižnicu v Snine, ktorá sa stala miestnym partnerom prostredníctvom školských knižníc niektorých sninských základných škôl, kde knihovníčky plnili funkcie svedkov rekordu. Čitateľský maratón trval 6 hodín, bol určený práve pre deti základných škôl. Podmienkou započítania účastníka bolo prečítanie jednej strany z určenej knihy a následné zaregistrovanie sa do prezenčnej listiny.

V Snine sa vo štvrtok 31. mája od 9.00 – 15.00 hod. simultánne čítalo v školských knižniciach piatich základných škôl z kníh Tri múdre kozliatka; Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche; Malý princ; Kocúrik na čerešni; Moja mama je bosorka; Zlatá kniha rozprávok; Opice z našej police; Neznášam, keď ma hladkajú po hlave. Rekordu sa zúčastnilo 999 sninských detí.

Minuloročný slovenský rekord „Najpočetnejšieho detského čitateľského maratónu“ sa prekonať podarilo, čítalo 35 542 detí.

Som veľmi rada, že aj deti z nášho mesta sa zúčastnili takejto aktivity a podporili nápad tvorcov projektu prekonať detský čitateľský rekord a boli motivované k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc. (sm)

Deň Európy

Dátum 9. máj je „Dňom Európy“ a pripomíname si ho už viac ako 25 rokov. Tento dátum sa stal spoločne s vlajkou, hymnou, jednotnou menou a mottom jedným zo symbolov Európskej Únie. Zároveň je príležitosťou pre oslavy a aktivity, ktoré približujú prácu a fungovanie európskeho parlamentu všetkým občanom a šíria informácie o možnostiach cestovania, študovania, nakupovania či pracovného uplatnenia sa v iných členských štátoch. 
Tejto informačnej úlohy sa zhostilo aj Informačné centrum v Snine a v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a Mestskou knižnicou v Snine prinieslo kúsok Európskej Únie do mestskej knižnice. Návštevníci tak mohli získať informácie ohľadom práv v zamestnaní a štúdiu v iných členských štátoch, vecí, ktoré vyžadujú zahraniční zamestnávatelia pri pohovoroch, ako funguje európsky parlament alebo možnosti ako sa učiť cudzie jazyky a mnoho iného.

Veľmi úspešná bola aj malá vedomostná súťaž, ktorá prevetrala znalosti o geografii, kultúre a faktoch európskych štátov. Všetci súťažiaci sa dobre bavili a nikto neodišiel bez drobnej pozornosti.

Zuzana Kocová

den_europy

Živá knižnica

Dvadsiateho marca 2012 sme žiakov II. stupňa základných škôl pozvali na čítanie Živých kníh do Živej knižnice v dome kultúry v priestoroch matice slovenskej. Zúčastnilo sa ho 200 žiakov zo štyroch miestnych základných škôl.

Živá knižnica sa  doteraz vždy stretla s veľkým ohlasom najmä u mladých ľudí. Preto sme sa rozhodli pripraviť tento typ podujatia v spolupráci s Informačným centrom mladých v Snine a IUVENTOU - Slovenským inštitútom mládeže MŠVVaŠ SR.

Metóda Živých kníh vytvára priestor pre neformálny rozhovor medzi čitateľmi – zástupcami väčšinovej populácie a knihami – zástupcami znevýhodnených skupín obyvateľstva. Knihy rozprávali svoje príbehy, životné osudy a čitatelia mali možnosť opýtať sa na veci, ktoré ich vždy zaujímali a predstavovali stereotypy a predsudky v nich zakorenené. Takto možno po prvýkrát stretli vzdelaného Róma Fidyho, hendikepovaného úspešného mladého človeka Martina, reportéra TV JOJ Peťa, pani Svetlana s Tomášom im rozprávali aké ťažké je pre azylantov nájsť si nový domov a zaradiť sa do spoločnosti, dobrovoľníčky Veronika a Natália opisovali zážitky a výhody dobrovoľníctva.

5 čítaní sa konalo v uzavretých pätnásť minútových intervaloch. O “živé knihy” bol veľký záujem. Kým žiaci čakali na svoju knihu, dobrovoľníci pre nich na námestí pripravili zážitkové aktivity na rozvoj tímovej spolupráce, riešenia problémov, interkultúrneho učenia, energizéry (šatkovica, zip-zap, mínové pole, uzol, prelož papier).

Žiaci si prostredníctvom tohto podujatia spestrili vyučovanie a odchádzali obohatení o osobné zážitky, ktoré v nich, veríme, umocnili pocit dôležitosti dodržiavania a ochrany ľudských práv. (sm)

P1050542 P1050544 P1050545 P1050533 P1050552 P1050535 P1050550 P1050549 P1050565 P1050551 P1050562 P1050563 P1050567 P1050539 P1050556 P1050541

Marec 2012

Už od školských čias máme mesiac marec zapísaný v pamäti ako mesiac knihy. Možno tento prívlastok už nevnímame tak intenzívne ako kedysi, keď náš trh neponúkal také množstvo literatúry ako dnes, no napriek tomu má kniha v živote mladých i starých stále svoje miesto.

Mesiac knihy bol prvýkrát v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť legendárneho šíriteľa slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti – Martina Hrebendu Hačavského a ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy.

Dnes túto úlohu plnia knižnice. Aj tohto roku absolvovalo „vyučovaciu hodinu v sninskej knižnici“ 168 detí materských škôl a 321 žiakov prvého i druhého stupňa základných škôl nielen zo Sniny. Formou informačnej výchovy sa pracovníčky knižnice snažia o to, aby deti na knihy nezabúdali, aby pravidelne čítali i pravidelne navštevovali knižnicu.

Od roku 1999 Slovenská asociácia knižníc pravidelne organizuje posledný marcový týždeň i „Týždeň slovenských knižníc“. Tohto roku s motívom „Knižnice pre všetkých“. V rámci neho od 26. do 30. marca sninská knižnica vyšla svojim čitateľom v ústrety aj tým, že pre nich pripravila istý bonus, a to – čitatelia, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nevrátili vypožičané knihy z našej knižnice v stanovenom termíne, mohli tak urobiť bez sankčných poplatkov. (sm)

M_DH_Snina M_Duk.hrdinov M_Duk.hrdinov_Snina M_Palrikova