msks_logo

msks bleskovky

erb2 

facebook msks

msks Gerbocova Snina

ROCKFEST

mediaaa

Vyhľadávanie

Počítadlo návštev

TOPlist

PrihlásenieV roku 2013

Podujatia Mestskej knižnice v Snine konané v roku 2013

Prvá návšteva v knižnici

Keď mám peknú knižku v ruke - hoci neveľkú, je to akoby som stretla dobrú priateľku. Všeličo mi porozpráva, čo ja nepoznám. Vynesie ma do neznáma, hore ku hviezdam...

Prváci zo Základnej školy na Ulici Komenského v Snine sa rozhodli osláviť sviatok kníh - Marec mesiac knihy  návštevou mestskej knižnice. Pre väčšinu z nich to bola vôbec prvá návšteva v tejto významnej kultúrnej inštitúcii.

Takú knihu mám doma! A kedy už si tu budem môcť požičať knihu? Deti, a viete aký je rozdiel medzi knižnicou a kníhkupectvom? Tieto a podobné vety a otázky dominovali vo vzájomnej komunikácii detí a milej pani knihovníčky Sone Magdoliničovej, ktorá ich zaujímavým rozprávaním a pútavými aktivitami uviedla do sveta rozprávok, príbehov, ale aj do sveta súčasného, v ktorom by mala mať kniha svoje nezastupiteľné miesto. Prváci si so záujmom vypočuli rozprávanie o tom, ako vzniká kniha, koľko ľudí sa podieľa na jej výrobe, ale aj o tom, prečo sa knihe hovorí, že je najlepším priateľom človeka. Deti sa aktívne zapájali do rozhovoru o správnom a šetrnom zaobchádzaní s s knihami. Pani knihovníčka im vysvetlila, ako si vybrať knihu primeranú veku a vlastným požiadavkám a ukázala im priestor, ktorý je v knižnici vyhradený práve im - najmladším čitateľom.

Cieľom návštevy v knižnici bolo vzbudiť u detí záujem o spoznávanie kníh, upevniť ich pozitívny vzťah ku knihám, k získavaniu nových informácií a túžbe čítať. Žiaci odchádzali do školy spokojní a tešili sa, že sa čoskoro naučia čítať všetky písmená a budú si môcť aj sami prečítať zaujímavú rozprávočku.

Zdalo sa, že by z týchto prváčikov mohli byť čoskoro noví pravidelní čitatelia a návštevníci knižnice. Okrem prvákov navštívili knižnicu aj ich starší spolužiaci - druháci, tretiaci a štvrtáci, pre ktorých to síce nebola prvá návšteva, ale zážitkové čítanie, ktoré im pracovníčky knižnice pripravili, sa im veľmi páčilo.

Chceli by sme týmto poďakovať vedeniu knižnice za príjemné a zaujímavé chvíle, ktoré sme v ich prítomnosti strávili.

PaedDr. Lýdia Šrenkelová

Foto_ZSKom

Marec 2013

Tohtoročný začiatok roka bol pre Mestskú knižnicu v Snine náročný a zároveň je plný očakávania v spojitosti so zmenou jej priestorov. Z tohto dôvodu bola počas siedmich pracovných dní vykonaná troma dvojčlennými skupinami fyzická revízia knižničného fondu. Rukami im prešlo vyše 30 tisíc knižných dokumentov. Pre mnohých dychtivých čitateľov, bolo uzatvorenie knižnice na uvedenú dobu nepochopiteľné, no v konečnom dôsledku to obe strany zvládli. Reakcie čitateľov sa neobišli bez poznámok, prečo revízia práve v marci. Pre vysvetlenie: iba v marci mali pracovníčky knižnice k dispozícii personálnu pomoc absolventiek vysokých škôl, v tom čase pôsobiacich na mestskom úrade, za čo im patrí vďaka. Bez pomocných rúk navyše by boli čitatelia nespokojní dlhšie.

Samozrejme pri všetkej tej práci knižnica nezabudla osláviť marcové narodeniny knihy. Začali práve týždňom slovenských knižníc, ktorý tento rok SAK vyhlásila v termíne od 18. do 24. marca 2013. Priestory knižnice navštívilo 364 detí materských a základných škôl zo Sniny, Stakčína, Kalnej Roztoky, Klenovej a Belej nad Cirochou. Niektorí museli účasť z dôvodu nepriaznivého počasia odvolať, pretože jar sa prebúdza pomaly, no vynahradili si to aj v mesiaci apríl. Okrem klasických bibliograficko-informatívnych príprav, v rámci ktorých sa deti zoznamujú s knižnicou, knihou, pre nich Soňa Magdoliničová pripravila i hodiny zážitkového čítania z kníh Zverinec na siedmom poschodí, Päťka z nudy, Rozprávky z palety, Aprílový Hugo a iných. Do aktivít sa iniciatívne zapájali, z knižnice odchádzali spokojní s novými zážitkami a so sľubom, že knižnicu v čo najkratšom čase opäť navštívia.

2. apríla sme sa zapojili do rekordu v počte vypožičaných kníh pre deti a mládež pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorý sa slávi v deň narodenia veľkého rozprávkara, dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Do rátania detských výpožičiek počas 3. apríla 2013 (2. apríla mali deti ešte veľkonočné prázdniny) sa spolu s našou zapojilo 31 slovenských knižníc. Spoločne sme vypožičali 8065 kníh pre deti a mládež, čo však nestačilo na prekonanie vlaňajšieho evidovaného rekordu (9158 vypožičaných kníh), ktorý sa žiaľ oproti minulému roku poraziť nepodarilo. (sm)

_DSC0005 _DSC0008 _DSC0011 _DSC0012

_DSC0013 _DSC0018 _DSC0025 _DSC0030

12122012087 22032013091 22032013092 22032013094